Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. 10. 2019

Výstava

Zahrádkáři vystavovali.
Základní organizace zahrádkářů v Holešově společně se zahrádkáři Dobrotic, uspořádali od pátku 4.10.do neděle 6.10. zahrádkářskou výstavu s názvem" Zahrádkáři včera a dnes". Výstava byla pro veřejnost otevřena v Domě zahrádkářů po všechny tři dny od 9. do 17hodin.Již v pátek nás navštívilo 98 dětí z MŠ z Holešova i z Přílep.Zaujalo je pro ně neznámé nářadí, kterým se dříve sekaly zahrady. Jako protiklad pak byla vystavena AKU sekačka a křovinořez. Vysvětlili jsme jim, jak se kosilo srpem, či kosou, jak se tyto brousily, k čemu se používalo další staré nářadí.
Vystavené zavařené ovoce a zelenina,sirupy, štávy, marmelády či čatní s recepturami zajímalo spíše dámskou část návštěvníků. Ale i muži si přišli na své a hodnotili, jak se komu podařilo vypěstovat v letošním ne zrovna přejícím roce na úrodu ovoce či zeleninu. Ovoce bylo dalo na výstavě opravdu málo.Sešlo se pouze 17odrůd jablek od 11 členů ZO ČZS Holešov a 40 druhů a odrůd zeleniny.. ZO Dobrotice dodala 17 odrůd jablek a 10 druhů zeleniny od 9 jejich členů. Podařilo se ukázat zájemcům i mnoho druhů netradičního ovoce,bylinek, kaktusy a jak už bylo řečeno i zavařeniny,džemy a sirupy. Největší zájem byl o sirup z rakytníku, ale mnozí ochutnali i sirupy z aronie, červené řepy a levandule.
 
Pro děti ze ZŠ byla panem J.Svobodou předvedena ukázka moštování ovoce.
 
Výstava byla doplněna fotografiemi z doby začátků naší ZO ČZS. Bourání původní provozovny a stavby naší stávající budovy i fotografie předsedů ZO. Mnozí ze starších si pak připoměli naše dřívější členy, naše začátky zahrádkářské činnosti a porovnávali současnou činnost, přednášky, zájezdy,soutěže a úspěchy našich mladých zahrádkářů v národních kolech  a celostátní floristické soutěži .
Děkujeme hrstce našich členek a členů z výboru ZO a jejich rodinných příslušníků kteří se podíleli na přípravě a pak i likvidaci výstavy a všem zahrádkářům z Dobrotic, kteří se přišli pochlubit svými výpěstky a výrobky. Na přípravě výstavy strávila hodně hodin paní Renata Dvorníková vytvořením plastického rostlinného znaku města Holešova , který sebou bereme i na prezentaci naší ZO do Kroměříže na Podzimní Florii a společně s dalšími členkami výzdobou a vytvořením dalších aranží, které vkusně  doplnily nejen  celý sál DZ, ale i schodiště a vstupní prostor areálu.
 
Děkujeme za návštěvu a přejeme všem dobrou podzimní sklizeň ze zahrádek.
Za výbor ZO ČZS Vlasta Čablová.