Jdi na obsah Jdi na menu
 


21. 10. 2019

Přednáška MVDr.Františka Václavíka

Něco z přednášky.

18.10.2019 jsme si v domě zahrádkářů vyslechli opět poutavou odbornou přednášku pana MVDr. Františka Václavíka. Témata byla zaměřena na „ komposty a trávníky“.

Tak jen stručně z několikahodinové besedy:

Význam kompostů v záhonech a kolem ovocných stromů je hlavně v tom, že dokáží zadržet nejen živiny z umělých hnojiv, ale také vodu . Obojí rychle neprosákne do spodních vrstev půdy, ale zadrží se u rostlin, které toto mohou snadněji zužitkovat. Do kompostů dávat veškerá rostlinný odpad ze zahrady, posečenou trávu nechat nejdříve trochu proschnout, pak dát do kompostu. Jinak se utvoří vrstva která spíše hnije, než aby setlela . Plevel ze zahrádky nedávat kvetoucí a se semeny.Kompost by měl mít dost vzduchu, doporučuje se jej proložit drenážními trubkami po 1/2m výšky, tak rychleji vyzrává a nemusí se tak často přehazovat. Vrstvy kompostu je dobré občas prosypat dusíkatým vápnem. Do kompostu nepatří živočišné-mastné přebytky z domácnosti.

Ideální pro všechny rostliny v zahradě je právě na podzim po sklizni doplnit vrstvou zpracovaného kompostu spolu s cereritem na všechny záhony a kolem stromů. Samozřejmě ve skleníku zeminu bud vyměnit, nebo doplnit alespoň 20cm vrstvou hodnotného kompostu. 

Druhé téma : Trávníky-zásadně sekat sekačkou se sběrným košem,nemulčovat.

Na podzim prokypřit trávníky vertikutátorem,vyhrabat starou trávu i listí, provzdušnit jej. Mech v trávníku se tvoří tam, kde je nedostatek živin. Jen se seče a nehnojí. Častým sečením sice trávníky houstnou, ale také se vyčerpávají. Zajímavým tématem byly i květnaté louky. Přednáška byla velmi zajímavá, pan Václavík je praktik a má hodně zkušeností ve všech oborech , zvláště se věnuje pěstování ovocných stro a tak dotazů bylo i na toto téma několik. Je jen škoda, že takové možnosti získat informace využívá tak málo zájemců, jak z řad zahrádkářů, tak i široké veřejnosti.