Jdi na obsah Jdi na menu

Přednáška ing. Smatanové z ÚKZUZ Brno

5. 3. 2022

Paní inženýrka nás seznámila se zásadami výživy rostlin, uvedla důležité informace o jednotlivých prvcích a živinách pro rostliny. Vyvrátila nepravdivé informace o umělých hnojivech a naopak doporučila jejich kombinace s organickými hnojivy. Upozornila ale také na výběr a nákup různých hnojiv nabízených líbivými reklamními letáky. Poradila, aby si lidé četli poměry jednotlivých prvků na obalech kupovaných hnojiv a podle toho je používali.

Dozvěděli jsme se že popel ze dřeva obsahuje až 30% vápníku a proto se nesmí dostat k rostlinám kyselomilným, ale je velmi vhodný do kompostu Důležitou radou bylo kdy hnojit.Vždy až jsou rostliny dostatečně zakořeněné a hlavně na počátku násady plodů (rajčata, paprika,okurky ...)

Košťáloviny (zelí, květák,kedluben,brokolice) důležitá síra.Použít síran draselný a další mikroprvky - bor,molybden,zinek.

Zmínila se také o řazení zelenin do tratí,důvody proč praská mrkev a proč napadají škůdci více rostliny přehnojené dusíkem a také že nevyváženost živin způsobuje hodně fyziologických poruch na rostlinách.

Doporučila nám odkaz na stránky https://eagri.cz/public/web/ukzuz/portal,kde si můžeme najít chorobu či škůdce rostlin, jejich ošetření, či řešení na doplnění živin .

Paní inženýrka posluchače dokázala zaujmout a odpovědět pak i na jednotlivé dotazy po ukončení přednášky.

Této přednášky se účastnilo 46 zájemců.