Jdi na obsah Jdi na menu

Degustace jablek Ostrava 2021

14. 12. 2021

Přeji pěkný den.
     Přeposílám celkové  výsledky degustace jablek, konaného dne 10.12.2021 v Ostravě.Hodnotitelé byli převážně zástupci Českého zahrádkářského svazu Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje. Rovněž se zúčastnili přátelé z Plzeňského a Středočeského kraje.
S ohledem k hygienickým opatřebním se letos nemohli zůčastnit přátelé ze Slovenska a Polska.Zato přijeli dva občané Velké Británie.
     Mé subjektivní hodnocení by bylo dosti odlišné. Mnoho hodnotitelů výrazně preferovalo měkou dužninu a toto se promítlo u nich i do hodnocení celkové chuti.Do jisté míry to mohlo být nezkušenosti mnoha hodnotitelů a snad i vysokým věkovým složením.
     Osobně jsem byl překvapen vyšším stupněm zralosti mnoha odrůd. Některé i jinak  pozdně zrající odrůdy ve středních polohách zcela vyzrály i přes chladný průběh jara a prodloužený termín sklizně jim ubral na skladovatelnosti.
     Samozřejmně pořadatelé jsou si vědomi problematičnosti jednorázové degustace odrůd podzimních, ranně zimních a zimních v jednom termínu. Výsledky nikdy nebudou vypovídající, ale díky jim za to, že degustaci v dnešní době zorganizovali. Poděkování patří zejména přátelům US ČZS Karviná a Ostrava.

                                                                                                                                           Jaromír Láník

ostrava2021.jpg